Dolar : Alış : 7.3147 / Satış : 7.3278
Euro : Alış : 8.6564 / Satış : 8.6720
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 723 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CORONA SÜRECİNDE EN ÇOK ARSA TALEP GÖRDÜ

20 Haziran 2020
Ana Sayfa » Ekonomi » CORONA SÜRECİNDE EN ÇOK ARSA TALEP GÖRDÜ
CORONA SÜRECİNDE EN ÇOK ARSA TALEP GÖRDÜ

Gayrimenkul sektörü Corona sürecinde, mülk sahipleri için ücretsiz hazırladığı, masaüstü değerleme raporuna göre; evde kalınan süre içerisinde daha çok arsa sahiplerinin mülklerini satmayı düşündükleri ortaya çıktı.

Gayrimenkul pazarlama süreçlerinde en önemli noktalardan birisi; gayrimenkulün doğru fiyattan piyasaya sunulması. Mal sahipleri adına büyük emlak portföylerinin pazarlama ve satışını başarıyla yürüten Gayrimenkul sektörü, pazarladığı mülkleri doğru fiyattan piyasaya çıkarıyor. Gayrimenkuller, yanlış fiyat ile piyasaya sunulduğunda, emek ve zaman kaybı yaşanmasının yanı sıra, ilerleyen süreçlerde güven kaybı ve müşteri memnuniyetinin azalması gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple portföyüne alacağı mülklerin masaüstü değer tespitini her zaman kendi içinde ve bir profesyonel kadro ile yapıyor.


Ücretsiz 93 adet masaüstü değerleme raporu hazırlandı

Corona sürecinde, son 2.5 aylık evden çalışılan dönemde, gayrimenkullerinin pazarlanması için
gayrimenkul sektörüne ulaşan mal sahiplerine yönelik, ücretsiz 93 adet masaüstü değerleme raporu hazırlandı. Bu raporların yüzde 54’ünü arsalar, yüzde 9’unu tarlalar ve yine yüzde 9’unu ticari binalar ve yüzde 8’ini ise fabrika binaları oluşturdu. Evde kalınan süre içerisinde daha çok arsa sahiplerinin mülklerini satmayı düşündükleri net bir şekilde ortaya çıktı.

Yapılan değer tespit çalışmaları sonucunda toplam 6,8 milyon metrekare alan için, 3.2 milyar TL değer hesaplandı.

tarla

H

Hızlı değer tespiti yapılıyor

Yaklaşık bir yıl kadar önce, bu değerleme sürecini hızlandırarak bir otomasyon sistemine oturtma kararı alan Gayrimenkul sektörü, kullandığı CRM programına eklenen, kodlama ile daha hızlı değer tespiti yapabiliyor.

Bu kodlama dijital haritalarla senkronize çalışıp Gayrimenkul’ün veritabanında bulunan 25 seneyi aşkın veri ambarına erişim sağlamakla birlikte, aynı zamanda tüm online platformlardan da sorgulama yapılmasını sağlıyor.

Mülklerin koordinatlarından yola çıkarak yapılan sorgulama ile dijital haritalar üzerinde geçmiş dönemlerde gerçekleşen işlemlere, kayıtlı ekspertiz raporlarına ve güncel satılık/kiralık mülklere hızlı bir şekilde ulaşılıyor. Bu sayede hem hızlı hem de güvenilir/gerçekçi değer tespiti yapılabiliyor.

“Her bina her alıcıya uymaz”

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Gayrimenkul Genel Müdürü Murat Ergin, “Arsa biçilmemiş bir kumaşa benzer, bina ise artık dikilmiş bir giysiye. Her bina her alıcıya uymaz, ama arsa ham maddedir, her zaman kıymetini korur. Bunu Corona günlerinde de açık ve net bir şekilde gözlemledik. Arsa değerlerindeki artışı gören satıcılar piyasaya çıkmak için bize başvurdular, bunlara değer tespiti yaptık ve bir kısmı ile sözleşme yapıp piyasaya çıktık. Hatta sattık. Zaten Corona günlerinde yaptığımız tüm satışlar arsadan oluşuyor. Ayrıca gezi esnasında açık havada olduğunuz için bulaş riski de yok. Arsaya yatırım yapan hiçbir zaman kaybetmez” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Sparfly Bilişim