Dolar : Alış : 7.3147 / Satış : 7.3278
Euro : Alış : 8.6564 / Satış : 8.6720
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 723 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Halk Eğitim Merkezi’nin Yılsonu Etkinliği Renkli Geçti

03 Mayıs 2019
Ana Sayfa » Arnavutköy » Halk Eğitim Merkezi’nin Yılsonu Etkinliği Renkli Geçti
Halk Eğitim Merkezi’nin Yılsonu Etkinliği Renkli Geçti

Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılı hayat boyu öğrenme şenlikleri ” Geleneksel Yılsonu Sergi ve Öğrenme Şenlikleri” Avlu 34 AVM’de gerçekleştirdi.

Arnavutkőy Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlenen geleneksel yılsonu sergi ve mezuniyet törenine; Arnavutköy Kaymakamı Ahmet Odabaş, Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ ve mahalle muhtarları, kurs müdürü, meclis üyeleri, dernek başkanları, çok sayıda kursiyer ve vatandaş katıldı.

Kursiyerler Okuma Yazma Belgelerini Aldı

Arnavutköy Halk Eğitimi Merkezi’nin Düzenlediği ” Geleneksel Yılsonu sergi ve őgrenme Şenlikleri ilk olarak protokol konuşmalarıyla başladı. Daha sonra okuma yazma bilmeyenlerin okuma yazma belgeleri veridi. Ardından balgama dinletisi ve halk oyunları gösterisi gerçekleşti ve renkli görüntülere sahne oldu. Örgün eğitim sistemi dışına çıkmış vatandaşlara yaşı ne olursa olsun ihtiyaç duydukları alanlarda önemli çalışmalar yürüten Arnavutköy Halk Eğitimi Merkezi, binlerce vatandaşa eğitim hizmeti sunmanın gururunu yaşıyor.

Odabaş; Kadın Kursiyerlerimizin Sayısının Çok Olmasını Önemsiyorum

Geleneksel yılsonu sergi ve őgrenme şenliklerinde konuşan Arnavutköy Kaymakam Ahmet Odabaş; Yaygın eğitimin önemine dikkat çekti.  Kaymakam Odabaş: “Yaygın eğitim beşikten mezara devam eden, en büyük ayağını halk eğitim merkezlerinin oluşturduğu ve herkesin faydalanmasına açık bir eğitim sistemidir. Yaygın eğitim kapsamında kursiyerlerimizin yapmış oldukları eserlerin, sergi açılışını hep birlikte yapacağız. Burada daha çok kadınlarımızı görüyoruz. Açılan kurslara katılan kadın sayımız neredeyse tüm kursiyerlerin 3 te 1’i kadar. Kadın kursiyerlerimizin sayısının çok olmasını önemsiyorum. Bu kurslara katılan bütün vatandaşlarımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Afşin; Hedefimiz Arnavutköyde Yaşayan Her Aileye Nüfuz Etmektir

Okumanın yaşı olmadığı gibi, eğitim alanında bu kutsal görevi sürdürmenin de bir sınırı olmadığını ifade eden Arnavutkőy Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsa Afşin “ilçemizde başta yetişkinler olmak üzere, toplumun her kesimine temel eğitimden mesleki kurslara, sosyal, kültürel sanatsal sportif etkinliklerden aile eğitimlerine çöp toplama eğitiminden bilgi teknoloji eğitimine kadar  hayatın her alanına, her yaşa uygun geniş bir yelpazede eğitim hizmeti sunmaktayız. 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılında Genel, Mesleki – teknik ve okuma – yazma kursları olmak üzere üç alanda 918 kurs açılmış olup, bu kurslara toplam 24.889 kursiyer katılmıştır;  Cumhurbaşkanımız ve eşleri hanımefendi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Okuma-Yazma seferberliğine” Katılımın arttırılması amacıyla bir dizi çalışma yaptık.  Bu kapsamda 68 kurs Merkezinde 1.010 kişi okuma yazma Kursuna katılarak okur-yazar hale gelmiştir.  Kurslarımız hafta içi, hafta sonu, akşam saatleri olmak üzere  yılın 360  günü devam etmektedir. Arnavutköy’ümüzde yaklaşık 25.000 kursiyer, 11.073 Açık Öğretim Ortaokul, 7829 Açık Öğretim Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 45.000 insanımıza hizmet vermekten onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Afşin; Suriyeli Çocukların Eğitimi İçin Alan Taraması Yaptık

Afşin;  “Yabancılar için Türkçe seviye A1, A2 ve B1 Kurslarını açtık şu ana kadar 264 kursiyere eğitim verildi. Hayatboyu öğrenme genel müdürlüğü ile Unicef arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde hiç okula gitmemiş 10- 18 yaş arası olan Suriyeli çocukların eğitimi için alan taraması yaptık. Ayrıca Birleşmiş Milletler İşbirliği ile 18 -57 Yaş aralığındaki Suriyeli Yetişkinlerin Türkçe öğrenmesi amacı ile kurslarımızı başlattık. Şu anda 100 aktif kursiyer ile eğitimler devam etmektedir. Alman İşbirliği ile QUDRA projesini gerçekleştirdik. Suriyeli Yetişkinlere Beceri Geliştirme kurslarını açıyoruz. Türkiye Bağımlılıkla mücadele Eğitimi kapsamında Yeşilay Derneği ile işbirliği yapılarak okullarımızdaki rehber öğretmenler aracılığıyla 1.186 kursiyere eğitim verildi.

Türkiye İş Kurumu ile yapılan protokol ile kursiyerlere istihdam imkanı sağlanırken, “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi ile de üretilen el emeği ve göznuru eserler pazarlanarak aile bütçesine katkı sağlamaktadır. KOSGEB işbirliği ile girişimcilik kursları açtık. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin açılmasına vesile olduk. İnşallah burada yapılan çalışmalar, bundan sonra yapılacak çalışmalara da iyi birer örnek teşkil edecektir.  Bu duygu ve düşüncelerle Hayat Boyu Öğrenme şenliklerinin ve yılsonu sergimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum” dedi. 

Program kursiyerlerin el emeği göz nuru olan sergi açılışı ile son buldu. Sergi 3 gün acık kaldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Sparfly Bilişim