Dolar : Alış : 7.3147 / Satış : 7.3278
Euro : Alış : 8.6564 / Satış : 8.6720
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 723 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Koca: Kurban Bayramı’nda kısıtlama yok, 65 yaş üstü vatandaşlar lütfen bayram namazına gitmesin

29 Temmuz 2020
Ana Sayfa » Güncel » Koca: Kurban Bayramı’nda kısıtlama yok, 65 yaş üstü vatandaşlar lütfen bayram namazına gitmesin
Koca: Kurban Bayramı’nda kısıtlama yok, 65 yaş üstü vatandaşlar lütfen bayram namazına gitmesin

ağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı’nda herhangi bir kısıtlamanın uygulanmayacağını duyurdu ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanları bayram namazına gitmemeleri konusunda uyardı. Koca, yeni eğitim-öğretim yılında alınacak tedbirlere ilişkin de “Eğitimin şekli şehirlere göre farklılık gösterebilir” bilgisini verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocayeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’deki seyriyle ilgili olarak kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Geçen Ramazan Bayramı’nın eski bayramları özlettiği görüşünü dile getiren Koca, 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine geçildiğini hatırlattı.

Koca, alınan tedbirlerle sonuçlar arasındaki ilişkiyi yakından tecrübe ettiklerini belirterek Kurban Bayramı‘nı mevcut şartlarda ruhuna en uygun şekilde yaşamanın yolunu biliyoruz. Kurban Bayramı paylaşma, yardımlaşmayı esas alan bayramdır. Kurban Bayramı’nın ruhuna uygun olan bayramı sosyal dayanışma içinde geçirilmesidir. Bunun bir anlamı da hastalığa karşı dayanışma içinde olmaktır” ifadesini kullandı.

“Kurban Bayramı sırasında koronavirüs konusunda risk alırsak, kendimizi ve başkalarını korumak için gerekli dikkati göstermezsek ağır bir vebal yükler. Kurban Bayramı’nda dikkat etmemiz gereken hususlar üç grupta toplayacağız” diyen Koca, dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıraladı:

 1. Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen ve denetlenen yerlerde yapılmalıdır.
 2. Hayvan satış alanlarında olabildiğince kısa kalınmalıdır.
 3. Müşteriler ve satıcılar arasında el sıkışma yapılmamalıdır.
 4. 65 yaş üstü ve kronik hastalar kurban kesim alanlarında bulunmamalıdır.
 5. Kurbanlar belediyenin kesim yerlerinde kesilmelidir.
 6. Kurban kesimi en az katılımla yapılmalıdır.
 7. Maske, mesafe ve sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.

Bayramın ilk gününün cumaya denk geldiğini, bu nedenle bayram ve cuma namazlarının cemaatle kılınacağını hatırlatan Koca, madde madde şu önlemlerin alınması gerektiğini söyledi:

 1. Abdest namazdan hemen öncesine bırakılmamalı evde alınmalıdır.
 2. Bayram ve Cuma namazına herkes kendi seccadesi ile gitmelidir, secde sırasında halı veya seccadelere virüs bulaşması kolayca mümkündür.
 3. Maske ve sosyal mesafe kuralı bütün bayram boyunca geçerli kritik kuraldır. Saflarda yan yana gelen iki kişi aralarında mutlaka boşluk bırakmalı, saflar sıklaştırılmamalı, seyrek tutulmalıdır.
 4. Vaaz ve namaz süreleri Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirttiği üzere kısa tutulmalıdır.
 5. Namaz sonunda cemaat en arka saftan başlayarak düzenli şekilde dağılmalıdır.
 6. Bayram sonu gruplaşma meydana gelmemelidir.

Koca, bayram günlerinde dikkat edilmesi gerekenleri de sıraladı ve özellikle 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanlara çağrı yaptı:

 1. 65 yaş üstü büyüklerimiz, kronik hastalığı olanlar lütfen bayram namazına gitmesin.
 2. Mezar ziyaretleri arefe ve bayram sonrasında ertelenmelidir.
 3. Makbul olan ziyaret yüz yüze değildir, mümkün olduğu kadar bayramlaşmalar telefonla yapılmalıdır. Yüz yüze gerçekleşecekse ziyaret süresi kısa tutulmalıdır.
 4. Kurban yemekleri verilmemelidir.
 5. Yoksullara et dağıtılacaksa çok dikkatli olunmalıdır.
 6. Bayram günlerinde bir araya gelmek zaruri ise açık ortamlar tercih edilmelidir.
 7.  Eve ziyaretçi alınmışsa ev havalandırılmalıdır.
 8.  Bayram boyunca hasta ziyaretinden uzak durulmalıdır.
 9. El öpmeyi, el öptürmeyi, tokalaşmayı, sarılıp öpüşmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Bu kuralı terk edersek karşılaştığımız sonuçlar tahmin edilebilir.

Bu maddeleri sıraladıktan sonra Kurban Bayramı’nın hep birlikte verilecek bir sınav olduğuna dikkati çeken Koca, El öpmediğimiz, birbirimize sarılmadığımız ikinci bayram olacaktır. El, öpme, kucaklaşma, el sıkışma geleneğimizi gelecek bayramlara erteleyelim” ifadesini kullandı. Koca’nın açıklamalarına şöyle devam etti:

 • Baştan itibaren yapılan değerlendirmelerde Kurban Bayramı’na yönelik kısıtlama gündeme getirilmemiştir. Kısıtla geçirdiğimiz Ramazan Bayramı konusunda bilgi vermek isterim. 10 gün sonraki sonuç günlük vaka sayılarında yüzde 15 azalma olmuştur. Aynı tarihlerde entübasyona giren günlük hasta sayısında yüzde 21, yoğun bakımda yüzde 19, hastaneye yatırılan hasta sayısında yüzde 8 düşüş gerçekleşmişti, vefatlar azalma göstermişti.
 • Bunlar kısıtlarla birlikte gönüllü katılıma dayalı sonuçlardı. Şimdi maske mecburiyeti olmakla birlikte sonuç veren kısıtları koyacak olan sizlersiniz. Kurban Bayramı’nda işi öyle ciddiye alalım ki, bayram sonrasında gözümüz vaka tablosunda olmasın.
 • Yakın günlerdeki tecrübeden şunu öğrenmiş bulunuyoruz, gerilersek toparlaması büyük çaba, dikkat istiyor. 11 Haziran‘da olduğu gibi 14 Temmuz‘da binin altına çekmemiz 33 günü almıştır. Size tedbirlerde ciddiyet ile ihmalin örneğini verdim. İşin kolay ve çok zor tarafını birlikte görmenizdir. Tedbirlere uymak, tedbirleri terk etmenin sonuçlarından çok daha kolaydır.
 • Ülkemizin herhangi bir şehrinde tehdit edici düzeydeki vaka artışı, okulunu özleyen çocuğumuz için endişe kaynağıdır. DSÖ‘nün uyardığı yönde Eylül’de ikinci dalga başlangıcı ise ekonomiler açısından büyük risktir. Yatan hasta sayımızın artması arzu edilmeyen sonuçtur. İlk günlerde belirttiğim gibi salgınla mücadele bütün insanların katılımı ile gerçekleşecektir. Halkımız tedbirlere uyarak ekonomiden üretime, hizmet sektörüne tüm alanlarda katkıda bulunduğunu yakinen idrak ediyorum.
 • Salgınla mücadelede daha istekli, daha kararlı olmalıyız. Mücadele bir süredir, bölgelere göre değişen tedbirlerle yürütülüyor. Şehirler bazında gerekli kararları alan valilerimizin başkanlık ettiği il hıfzıssıhha kurullarıdır. Bu kurullar gelişmelere göre radikal önlemler alma yetkisine sahiptir.
 • Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu‘da bazı illerimizde bu kararlardan önemli sonuçlar elde ettik. Bu önlemleri denetleme yetkisine sahip İçişleri’ne teşekkür ediyorum. Son günlerde ilginç görünümle birkaç konu var. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranının yüzde 40 olduğu öne sürülüyor. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı yüzde 90’ın üstündedir.

‘Bir Amerikan şirketin ürettiği ilacın daha yaygın kullanılması amacıyla rüşvetten söz ediliyor, soruşturuyoruz’

 • Bir Amerikan ilaç şirketinin ürettiği ilacın daha yaygın kullanılması amacıyla rüşvetten söz ediliyor. Bu iddia ve ithamla ilgili Bakanlığımız tarafından soruşturuluyor. Bakanlığımızda bazı görev değişimlerinin özel bir anlamı yoktur, rutin işleyiştir.
 • Bilim Kurulumuz günlük koronavirüs tablosunda bazı veri açıklamaları için başlık ve adlandırma değişikliğine gitme konusunu ele almıştır. Uluslararası karşılaştırmalarda kolaylık sağlanması amacı taşımaktadır. Entübe edilmiş veya henüz entübe edilmemiş de olsa kan oksijen düzeyi belli düzeyin altına düşen hastaları ağır hastalar olarak duyurmayı devam edeceğiz. Zatürre oranlarını da sizlerle paylaşacağız.
 • Maske, mesafe, temizlik kuralından ödün vermeyelim. Eski bayramlara dönebilmek için özveride bulunalım” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Sparfly Bilişim