Dolar : Alış : 7.2996 / Satış : 7.3128
Euro : Alış : 8.5850 / Satış : 8.6005
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul31°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 723 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HERKESİN MUTLU OLMASI

24 Temmuz 2015
Ana Sayfa » Köşe Yazısı » HERKESİN MUTLU OLMASI
HERKESİN MUTLU OLMASI

Başkaları için yaşamak, İnsan sıfatında insanlarla beraber yaşamak, siz varsınız başka insanlar var birde Allah var. Topluma ne verirseniz onu geri alırsanız. Bileşik kaplar sistemi. Başkalarına negatif dalgalar yayarsanız, başkalarına öfkeli iseniz onları ezmek ve kendinizi ispat etmek için yaptığınız tüm davranışlar size geri dönecektir.

 Toplumu hem de kendini mutlu etmek nasıl olmalı?

Başlangıçta ben bugün başka insanları nasıl mutlu ederim. Diye güne başlamalısınız, etrafınıza sizden mutlaka güzellik yayılmalı. Karşınızda kimse yok aslında, aynada kendiniz varsınız. SERT BİRİ KARŞISINDA NEGATİF BİR DALGA BOYU OLUŞACAK SİZİ ÜZMEMEZİ İÇİN, DOĞRU DÜŞÜNME Sağlamalısınız. TESİR ALMAMAK İÇİN Allah’ım bana güç ver beni dayanıklı kıl diye Allaha müracaat etmek ilk yapacağınız iş olmalı etkilenmemek. Burada size düşen görev olayın negatif cephesini dikkate almamalısın. İlk düşünce bu yanlış davranışın bir sebebi olmalı bana hakaret etmek mi. Yoksa benim yanlış bir hareketimi anlatıyor. Bana yardım  mı ediyor. O kişi sizin arkadaşınızdır. Belki de Sizin yanlışınızı söylüyordur.

O zaman ona neden kızıyorsunuz. Evvela olay sizi daha iyiye ulaştırmak için, yanlışlarınızı size haber veriyorsa ve sizi çok da seviyorsa o zaman kırılmak niye. Kırılmağı ortadan kaldırmak gerekir.

Benim ona yaptığım bir hata olmalı, arkadaşım bana doğruyu söylüyor. Hemen kırılmak üzülmek mi gerekiyor. Acaba hiç mi araştırmayacaksınız? Nedeni ne. Sen bana bu davranışınla benim sana daha önce yaptığım bir davranış mı, af dilerim O zaman size yapacağı bir şey kalmıyor. Hata yoksa kasıt yoksa yanlış bir davranış olduğunu anlayacaktır. DOSTLUK TAM ZEDELENMEK BAŞLAMIŞ KEN. O KİŞİDEN AF DİLMENİZ ile bunu çözmüş olursunuz. Öyleyse hangi sebep le olursa olsun Allah sizden bir hasene ile ödemelerini istiyor.

Fussulet 33

Allaha davet eden ve Salih amel işleyen muhakkak ki ben teslim olanlardanım diyenden daha güzel sözlü kim vardır.

FUSSİLET 34

Has ene iyilik ve seyyiat kötülük eşit değildir. Kötülüğü en güzel şekilde karşıla .O zaman seninle arasında düşmanlık olan kişi samimi bir dost olur.

Allah bu emri veriyor seyyiatı hasenat ile öde, Hem senden hem de Allah u Teala dan da af dilerim. Eğer haksız yere başkasının öfkesi yerine, sizinle bir yanlışınız varmış gibi size kötü davranmışsa sebep yokken özür dilemesi gerekir. Başka birinin yaptığı kötülüğü aynı şekilde cevap vermek kısas da bulunmak dere cet kaybettirir. Zulüm yaptığı anda negatif derce yazılır. Kul hakkı doğar. Sizde aynı dereceyi Pozitif olarak alırsanız. Allah hesabı hemen görür. Onun yaptığı zülüm size ödenmiştir. Her  şey merkezinde

Sümbül efendi. Tüm müritlerini İstanbul içine yolluyor. Bütün kötülükleri tespit edin ve bana gelin. Herkes akşama kadar dolaşıyorlar. Tespitlerini anlatıyorlar. Sadece bir kötülü yapanın deracatı hemen yazlıyor   iyilik yapan veya sabreden de deracatı pozitif oluyor. kişi dinliyor. Sümbül efendi soruyor. Sen ne gördün. Efendim ben de gittim. Ama her şey merkezindeydi diyor. Adalet hemen yerini buluyordu. Af diledim ama o beni affetmedi diyor. Birisi bize kötü davranıyor. Sonra af diliyor. Aman diyoruz. Kimsenin kalbini kırmayın. Hem ondan hem de Allah dan af dileyin. Aynı hatayı yapmakta devam ediyorsak kör nefsimiz ve şeytan için yanlış yapıyorsunuz.

Allahın dostlar çatısında bunlar olmaz. Ne zaman gözünüze sadece güzellikleri gören bir gözlük taksanız. O zaman size kötülük yapanlara kızmazsınız. Onlara hataları anlatılır. O kişiyi kötülükten nasıl kurutabilirim diye düşünmeniz gerekir. Eğer kişi tekrar, tekrar aynı hatayı yapıyorsa onunla bir daha konuşmak zorunda değilsiniz

Tasavvuf da Kuranı yaşamak Allahın güzelliklerini onlarla paylaşarak yaşayacaksınız.

Daimi zikre kavuştuğunuz zaman Nefsinizde hiç afet kalmadığı için artık seyyiti hasenat ile cevap verisiniz. O zaman gayret gerekmiyor. İçinizde o kimseye karşı hiç kin kalmamıştır. Onu henüz olgunlaşmadığı için bu yanlışı yaptığını ona güzel bir sözle söylemelisiniz. Ondan yana olmalısınız. Acaba şu anda başkasına olan öfkesinden mi bunu yaptı diye onun yanında olmalıyız. Karşısında değil. Şeytan etkiye alırsa Allahın gözünde küçülürseniz. Allah her şeyi bilir. Olay sadece Allah ile aranızda bir meseledir. O sizi görür işitir. Neyle karşılaşmışsınız. Ona muhatabısınız dır. Liyakatinize göre yaşarsınız. Allaha müracaat edip  olayları yaşamaya çalışmalıdır.Allahın yolunda en güzeli yaşarsınız. Şeytan ise sizin mutsuz olmanızı istiyor. Davranışlarınızda hiç kimseyi kırmamaya onlara tahakküm etmemeye çalışın.

Sevgiyle kalın….

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Sparfly Bilişim